Budowa domu - co na początek?


Budowa domów to sposób na stworzenie wymarzonych czterech kątów. Im lepsze przygotowanie i bardziej precyzyjnie określone potrzeby, tym większa szansa, że efekt końcowy okaże się satysfakcjonujący. Warto więc wiedzieć, od czego zacząć, by zaoszczędzić sobie czasu, a przede wszystkim nerwów.

W poszukiwaniu idealnego miejsca
Na początek warto zastanowić się, jak powinien wyglądać wymarzony dom – ile powinien mieć pokoi czy łazienek, czy ma być piętrowy, czy też jednopoziomowy. Nie bez znaczenia jest także sytuacja rodzinna, która może zmienić się w najbliższych latach – być może warto pomyśleć o dodatkowym pokoju dla przyszłego dziecka? Określenie wielkości domu to dobry początek, dzięki któremu można rozpocząć poszukiwania odpowiedniej działki.

Plany a rzeczywistość
Po ustaleniu swoich wymagań i potrzeb dobrze jest sprawdzić, czy da się pogodzić pragnienia z możliwościami finansowymi. Jeśli tak, można przejść do następnego etapu, jeśli nie – jest to czas na szukanie oszczędności. Być może warto zrezygnować z kilku łazienek na rzecz jednej, nieco zmniejszyć metraż budynku czy wybrać tańszą działkę.

Budowa zaczyna się od działki
Choć wydawać by się mogło, że najważniejszy jest projekt domu, to tak naprawdę dopasowuje się go pod wybraną wcześniej działkę – nigdy na odwrót. Z poszukiwaniami ziemi może być różnie – źródłem informacji może okazać się zarówno internet, w którym zamieszczane są ogłoszenia, jak również poszukiwania w terenie. Wiele osób bowiem nie reklamuje nieruchomości w żaden inny sposób niż poprzez umieszczenie tablicy z napisem „sprzedam” i numerem telefonu.

Projekt domu
Po znalezieniu odpowiedniej parceli, czas wreszcie poszukać projektu domu, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Odwiedzając pracownię projektów domów, można wybrać jedną z dostępnych tam propozycji i zaadaptować ją, uwzględniając cechy konkretnej działki. W ten sposób można zaoszczędzić, nie tracąc jednocześnie na funkcjonalności domu. Taki projekt będzie kosztował kilka tysięcy złotych, podczas gdy projekt indywidualny to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Previous Projekty domów tradycyjnych
Next Od czego zacząć przy budowie domu?